اخبار جدید

تشدید نظارت بر فعالیت رادیو و تلویزیون‌های مستقل در تاجیکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، نظارت بر فعالیت رادیو و تلویزیون‌های مستقل در تاجیکستان با تصمیم کمیته دولتی رادیو و تلویزیون این کشور تشدید می‌شود.

بر اساس مقرارت جدید، از این پس شبکه‎‌های رادیویی و تلویزیون‌های مستقل در تاجیکستان موظف می‌شوند قبل از پخش، متن تمامی برنامه‌های خود به زبان های خارجی را در اختیار کمیته دولتی رادیو و تلویزیون قرار دهند و تنها  پس از اجازه این نهاد می‌توانند اقدام به تهیه و پخش برنامه کنند.

گفته می‌شود که در صورت خودداری از اجرای این مقررات مجوز فعالیت این رسانه‌ها لغو خواهد شد.

همچنین شرکت نمایندگان رسانه‌های مستقل در نشست‌‌های مقامات کمیته دولتی رادیو و تلویزیون و رعایت بدون چون و چرای سیاست کشور در زمینه ارائه اطلاعات الزامی است.

علاوه بر این شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی مستقل این کشور موظف می‌شوند که با درخواست مقامات مطالب رسانه‌های دولتی را در شبکه‌های خود پخش کنند.

همچنین شبکه‌های رادیو و تلویزیونی مستقل تاجیکستان از امکان انعقاد قرارداد همکاری با رسانه‌های خارجی و انتشار مطالب آنها بدون مجوز کمیته دولتی رادیو و تلویزیون این کشور محروم می‌شوند.

این اقدام به ادعای مقامات رسمی به خاطر افزایش کیفیت فعالیت شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی مستقل صورت می‌گیرد.

در حال حاضر در تاجیکستان بیش از 30 شبکه رادیویی و تلویزیونی مستقل فعالیت می‌کنند که هر 5 سال باید مجوز فعالیت خود را در کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان تمدید کنند.

تا آغاز سال جاری میلادی هزینه مجوز فعالیت برای تلویزیون و رادیوهای مستقل در تاجیکستان بیش از 700 سامانی (حدود 62 دلار) بود. اکنون این مبلغ تا به بیش از 13 هزار سامانی افزایش می‌یابد.

گفتنی است که تلویزیون‌های دولتی در تاجیکستان از دریافت چنین مجوز و پرداخت مبلغ معاف شده‌اند.

انتهای پیام/


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا