اخبار جدید

هشدار درباره پدیده فرونشست زمین در آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جواد رحمتی امروز در چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، با تأکید بر اینکه باید با طبیعت تعامل مثبت داشته باشیم، اظهار داشت: ما معمولاً در مسائل زیست‌محیطی، در مقابل عمل انجام‌شده قرار می‌گیریم، در حالی که اقدامات پیشگیرانه و تعامل مثبت می‌تواند بازخوردهای مثبتی داشته و تبعات زیست‌محیطی را کاهش دهد.

وی با اشاره به اهمیت آبخوان‌داری که گاهی بیشتر از احداث سد در مدیریت منابع آبی موثر است، افزود: البته تأثیرگذاری اقدامات در این حوزه، به معنی مجوز افزایش برداشت و توسعه کشت نیست و باید اقدامات لازم برای حفظ تراز آب‌های زیرزمینی استمرار داشته باشد.

رحمتی با تأکید بر جدی گرفتن اقداماتی نظیر انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه‌برداشت از منابع زیرزمینی، گفت: افزایش برداشت از منابع آبی، موجب فرونشست زمین می‌شود که علاوه بر آسیب‌هایی که به تأسیسات زیربنایی وارد می‌کند، برای جان مردم نیز خطرآفرین است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه در این حوزه نیازمند جلب مشارکت مردم هستیم، افزود: در این زمینه باید امکانات و توان فنی مردم برای اقداماتی مانند تغییر الگوی کشت در نظر گرفته شود و پیشنهادهای غیرعملی ارائه نشود.

وی تأکید کرد: لازمه این امر، اقدامات ترویجی و آموزشی از سوی جهادکشاورزی است و تقاضای بازار نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/60001


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا