اخبار جدید

کاشت درختان مثمر در بوستان فدک/ هزینه‌کرد ۱۲ میلیارد ریالی

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، مجید یوسفی‌نوید پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران از اجرای ایده‌ کاشت درختان مثمر در بوستان بزرگ فدک، حد فاصل مسیر عبور مسافران از بزرگراه کربلا به همدان خبر داد
و اظهار کرد: بوستان فدک در بلوار آیت‌الله نجفی و در مسیر پر‌تردد ملی و بین‌المللی قرار دارد.

وی گفت: دو فاز این پروژه بهره‌برداری شده و هم‌اکنون فاز سوم این پروژه با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و با اعتبار ۱۲ میلیارد ریالی در حال اجراست.

شهردار منطقه چهار شهرداری همدان گفت: ساخت این بوستان موجب بهبود و ساماندهی سیما و منظر و ورودی شهر همدان خواهد شد و کاشت درختان مثمر افزون بر بهره‌مندی از میوه‌های درختان، تنوع دید و بصر شهری را نیز برای همه فراهم کرده است.

وی اظهار کرد: در این بوستان، گونه‌های مختلف گیاهی مانند سنجد، گیلاس، عناب، زرشک، توت، شاه‌توت و… در قطعه‌های ۱۰۰۰ متری کاشته می‌شود که خصوصیت هر یک از این‌گونه‌ها جاذبه‌ای خاص و منحصربفرد برای عابران و مسافران ایجاد خواهد کرد.

یوسفی نوید با بیان اینکه در انتخاب ‌این گونه‌های درخت مثمر و تناسب آن‌ها با اقلیم همدان، دقت نظر خاصی وجود داشته گفت: در پاسخ به افرادی که منتقد کاشت درخت مثمر در معابر شهری هستند و از ایجاد مشکلات برای مردم و مدیریت شهری گلایه دارند.

شهردار منطقه چهار شهرداری همدان گفت: به‌هرحال شاید هر طرحی در ابتدای اجرا با نقایص و کمبود‌هایی همراه باشد که انکار‌ناپذیر است اما به‌مرور زمان با نهادینه شدن فرهنگ بهره‌مندی از امکانات عمومی، این مشکلات نیز برطرف خواهد شد.

وی اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در اجرای طرح‌های فضای سبز شهری افزایش بهره‌وری و طول عمر فضای ایجادشده برای مردم است که در این پروژه با شیب‌بندی مناسب در معابر حاشیه این بوستان، نهایت تلاش را به کاربردیم که آب جاری ناشی نزولات جوی برای همین درختان استفاده شود و به این صورت یک زهکشی طبیعی ایجاد شده است.

یوسفی‌نوید با اشاره به اینکه قبل از اجرا، حدود 800 کامیون خاک مورد نیاز را برای کاشت درختان تهیه و در این مکان تخلیه کردیم، افزود: در نوع مصالح به‌کار رفته در ساخت این بوستان، نهایت بهره‌وری و افزایش کارایی را با کاهش ارتفاع جدول‌ها و متناسب‌سازی آن با نیاز موجود اجرا کردیم و این کار علاوه بر صرفه‌جویی، موجب ایجاد یک زهکشی طبیعی و استفاده از آب جاری ناشی نزولات جوی برای آبیاری هرچه بهتر خواهد شد.

وی با یاد‌آوری این‌که بوستان فدک 3.5 هکتار وسعت دارد و دومین بوستان بزرگ منطقه‌ای در شهر همدان است، گفت: در این پروژه، هزینه‌ها را به یک‌سوم کاهش دادیم و همه مسائل برای رفاه شهروندان مانند سرویس‌ بهداشتی، استراحتگاه‌ و فضای میدانگاهی با هدف ایجاد بازارچه و ایستگاه موکب‌های اربعین پیش‌بینی‌شده  که امیدواریم این بوستان محلی و منطقه‌ای نقش موثری را در ایجاد آرامش و رفاه مردم به همراه داشته باشد.

کارشناس فضای سبز شهری همدان نیز با تأکید بر این‌که از این شیوه حمایت و پشتیبانی کامل خواهد کرد، گفت: کاشت درختان مثمر، اقدام ارزند‌ه‌ای است که برای ایجاد فضای سبز شهری بکا‌ر رفته است، چرا که هم شهروندان و هم مسافران از نعمت‌های خداوند در قالب میوه و سایه درختان بهره‌ خواهند برد.

پرویز ملک‌زاده با اشاره به کاشت انواع درختان مثمر در شهر‌های ایران مانند تویسرکان و شمال کشور ادامه داد: باید با کاشت مداوم این درختان، فرهنگ نگهداری و استفاده از آن را در شهر نهادینه کرد چراکه سال‌ها قبل نیز درباره کاشت گلایول و اختر انتقاد‌هایی بود اما با تداوم اجرای این ایده، مشکلات حواشی آن نیز کاسته شد و اکنون مردم خود حامی و حافظ این گیاهان زیبا شده‌اند که نقش بارزی در سیما و منظر شهری دارد.

وی به کاشت گیاهان مثمر در معابر اماکنی همچون حافظیه و سعدیه شیراز و استان‌های شمالی مانند گیلان، گلستان و مازندران اشاره کرد و اظهار کرد: وقتی چنین ایده‌ مثمری برای شهر‌ها نتیجه داده و سابقه دارد نمی‌توان فقط به دلیل برخی مخالفت‌ها منکر اجرای آن شد.

انتهای پیام/ 3140


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا