اخبار جدید

بازخوانی اندیشه‌های امام(ره) با تفسیر مقام معظم رهبری همراه شود

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت الله علیرضا اعرافی که ظهر امروز در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت سخن می گفت با اشاره به سوم اسفند ماه به عنوان سالروز صدور منشور روحانیت توسط حضرت امام (ره) اظهار کرد: این منشور یک بیانیه جامع و راهبردی در حرکت جامعه و روحانیت است و باید به عنوان یک دستورالعمل در سرلوحه امور باشد.

وی با تأکید بر این که هنوز امام راحل عظیم الشأن (ره) را نشناخته ایم خاطرنشان کرد: متأسفانه امروزه برخی به صورت آگاهانه و برخی به صورت ناآگاهانه نگاه بلند تمدنی حضرت امام (ره) را نادیده می گیرند.

مدیر حوزه های علمیه سپس به ضرورت بازخوانی اندیشه های امام در فضای جامعه، حوزه و دانشگاه اشاره کرد و گفت: این بازخوانی باید با تفسیر مقام معظم رهبری از اندیشه های امام همراه باشد.

وی در بیان ویژگی های منشور روحانیت حضرت امام بیان کرد: یکی از ویژگی های این منشور آن است که در اواخر عُمر مبارک امام (ره) صادر شد و گویا حاصل همه آن فکر بزرگ بود.

آیت الله اعرافی جامعیت، صراحت، شفافیت همراه با شجاعت و قاطعیت و همچنین فصل الخطاب بودن را از دیگر ویژگی های این منشور دانست و افزود: سوز و گداز و بیان بخشی از دردهای پنهان حضرت امام (ره) در کنار عذرخواهی های معنادار و درس آموز معظم له در این منشور و همچنین خطاب قرار دادن حوزه های علمیه و روحانیت در آن از دیگر ویژگی های این منشور است.

وی با اشاره به نگاه تمدنی حضرت امام (ره) یادآور شد: در این نگاه، اسلام به عنوان محور هدایت ایران و جهان شناخته می شود.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: تأکید بر اجتهاد اصیل در کنار ضرورت گشایش افق های جدید در آن و پیمودن گام های نو بر پایه همان اجتهاد اصیل و البته توجه به آسیب هایی که روحانیت را تهدید می کند مانند التقاط، تحجّر، بی تفاوتی، کاهش تعالیم اسلام به مفاهیم کوچک و همچنین خطر نفوذ، از دیگر نکات مهم این منشور ماندگار است.

وی با بیان این که حوزه علمیه قم در آستانه یکصد سالگی خود است تصریح کرد: انقلاب اسلامی امروز توانسته است سنگرهای کلیدی دنیا فتح کند و البته در آستانه فتح سنگرهای بزرگ تر و نیز در دروازه های دشمن قرار دارد.

مدیر حوزه علمیه در پایان سخنان خود بر لزوم آموختن راه ایثار و استقامت از شهدا و استمرار راه آنان تأکید کرد.

انتهای پیام/2258


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا