اخبار جدید

مواد موثره و گران‌قیمت گیاهان دارویی بومی ایران، برای تأمین نیاز محققان استخراج می‌شود

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سیمین زمانی‌زاده نجاری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آریانا شیمی گیاه تیر ازیس گفت: ما در این شرکت بر اساس فرایندهای علمی، کار خالص‌سازی ترکیبات موثره‌ گیاهان مختلف را انجام می‌دهیم. شرکت‌های دارویی، اساتید دانشگاه‌ها، آزمایشگاه و پژوهش‌گران حوزه دارو و گیاهان دارویی نیز از جمله مشتری‌های این شرکت هستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آریانا شیمی گیاه تیر ازیس در ادامه افزود: محصولات مختلفی در این شرکت تولید می‌شود. یکی از این محصولات ماده کورکومین است که از جمله مواد موثره درون زردچوبه است. کپسول‌های این ماده به صورت دارو در داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

این فعال دانش‌بنیان ضمن اشاره به فعالیت‌های علمی مختلف انجام گرفته در این شرکت گفت: همچنین برخی سازمان‌ها و نهادهای نظارتی مانند سازمان غذا و دارو ممکن است برای تکمیل فرایند بررسی و نظارت خود، به مواد موثره خالص استحصال شده از گیاهان نیاز داشته باشند. پیش از این مواد از شرکت‌های بین‌المللی تهیه می‌شد اما ما در حال حاضر از توان تولید این مواد با قیمت بسیار کمتر برخوردار هستیم.

زمانی‌زاده نجاری همچنین بیان کرد: مواد موثره استحصال شده می‌تواند از ارزش افزوده بالای برای کشور برخوردار باشد و حتی صادرات آن نیز می‌تواند ارزآوری قابل توجهی به همراه داشته باشد. برای مثال 5 گرم از مواد موثره گیاه رزماری تا 10 میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شود.

این پژوهشگر حوزه گیاهان دارویی و مواد موثره گیاهان، در توضیح بیشتر فعالیت‌های این شرکت افزود: ما برای کارمان از گیاهان بومی ایران استفاده می‌کنیم و سعی می‌کنیم تا نیازهای پژوهشی و یا نیاز شرکت‌های فعال در حوزه گیاهان دارویی را برطرف سازیم.

به گفته وی، در حال حاضر فرایند ثبت اختراع یکی دیگر از محصولات این شرکت نیز به اتمام رسیده است و یک نوع سوسیس تولید کرده‌ایم که در آن مواد گیاهی و طبیعی جایگزین مواد نگهدارنده شیمیایی شده است.  در واقع این محصول در دسته محصولات غذایی فراسودمند قرار می‌گیرد. امیدوار هستیم در آینده نزدیک نیز بتوانیم دایره محصولات تولیدی را بسیار گسترده‌تر کنیم.

انتهای پیام/


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا