اخبار جدید

امضای تفاهم‌نامه احداث پارک اوره رزینی و ملامین در فلارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد به نقل از روابط‌عمومی استانداری چهارمحال و بختیاری ظهر امروز تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور احداث پارک اوره رزینی در لردگان به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی و توسعه صنایع پایین‌دستی این طرح با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری، مدیرعامل سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان و نماینده مردم لردگان به امضا رسید.

اقبال عباسی، در این مراسم با تاکید بر اهمیت تکمیل زنجیره تولید در صنایع، گفت: احداث پارک اوره رزینی و ملامین حدود ۲۰ درصد تولیدات کارخانه پتروشیمی لردگان را به‌ مصرف می‌رساند و این صنایع می‌تواند توسعه پیدا کند، همچنین این طرح‌ها می‌تواند زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی را توسعه دهد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط در خصوص احداث صنایع پایین دستی پتروشیمی در چهارمحال و بختیاری با سرمایه‌گذاران همکاری لازم را خواهند داشت، اضافه کرد: خوشبختانه مشکل عمده‌ای برای اجرای این طرح‌ها وجود ندارد.

عباسی نداشتن فناوری و سرمایه موردنیاز را یکی از عمده‌ترین دلایل خام‌فروشی محصولات تولیدی در چهارمحال و بختیاری عنوان و خاطرنشان کرد: نداشتن زیرساخت و سرمایه نیز در خام‌فروشی موثر است.

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی لردگان از اولویت‌های دولت است، بیان کرد: این مسئله موجب شد تا با افتتاح هر طرح پتروشیمی،‌ طرح‌های تکمیل زنجیره ارزش نیز تعریف شود. 

گفتنی است، در طرح پتروشیمی لردگان برای جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده، دسترسی مناسب به منابع آب و خوراک گاز، ایجاد تحول و محرومیت‌زدایی، ایجاد اشتغال پایدار و … سرمایه‌گذاری به ارزش ۸۷۵ میلیون یورو صورت گرفت و ظرفیت تولید این واحد یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن اوره و آمونیاک است که در آذرماه سال‌جاری افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

براساس برنامه در پارک اوره رزینی نزدیک به ۴۵ واحد کوچک مقیاس احداث می‌شود که ظرفیت تولید در این واحد به ۱۱۵ هزار تن خواهد رسید و ۱۹ محصول متنوع تولید می‌شود که در شش زون تعریف شده است.

سرمایه‌گذاری اولیه برای اجرای این طرح ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که برای دو هزار و ۸۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند، همچنین طرح توسعه‌ای کریستال ملامین با ظرفیت ۴۰ هزار تن و یک پارک صنعتی اوره رزینی با ظرفیت ۱۱۵ هزار تن در حال اجرا است.

انتهای پیام/68033


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا