اخبار جدید

نمایندگان مجلس برای وصول مطالبات تامین اجتماعی از دولت بکوشند

داود میرزائی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساوه با بیان اینکه انتظار جامعه کارگری از نمایندگان مجلس این است که نهایت  تلاش خود را جهت وصول مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت بابت متناسب سازی واقعی حقوق بازنشستگان و سایر دخل و خرج سازمان به کار گیرند، گفت: انتظار می رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی از منابع دولتی (نه از محل مطالبات سازمان ) مبالغی را تحت عنوان همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در بودجه پیش بینی نمایند.
وی با اشاره به این که مطابق قانون و برنامه ششم، وظیفه ی همسان سازی حقوق بازنشستگان بر عهده دولت است، ادامه داد: متناسب سازی آن نیز بر عهده ی سازمان است که از محل منابع سازمانی باید صورت گیرد.
وی با اشاره به اعتراضات  بازنشستگان   خاطر نشان کرد: این مهم نشانگر آن است که حقوق دریافتی بازنشستگان کفاف زندگی آنها را نمی دهد  لذا از مجلس شورای اسلامی و دولت انتظار می رود ضمن رعایت جایگاه بازنشستگان و پیشکسوتان برای رفع آنها چاره اندیشی کنند.
میرزائی ضمن تقدیر و تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  که دغدغه معیشت مردم را دارند ، گفت: نمایندگان برای افزایش حقوق شاغلین  به فکر عدد و رقم نباشند چون تنها منبع قانونی و افزایش حقوق کارگران مطابق ماده 41 قانون کار شورای عالی می باشد.
دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه افزود: نمایندگان می توانند شرایطی را فراهم نمایند که شورای عالی کار با رعایت اصل سه جانبه گرائی واقعی در این خصوص اظهار نظر کند.
میرزائی با اشاره به این که نمایندگان دولت در شورای عالی کار باید محور عدالت باشند، اظهار کرد: نمایندگان دولت به عنوان کارفرمای بزرگ نباید در کنار کارفرمایان (بخش خصوصی)  قرار گیرند و همانند سال گذشته کارگران مورد ظلم واقع شوند و نهایتا از امضای صورتجلسه خودداری و به دیوان عدالت اداری پناه ببرند که نتیجه ی آن ابطال صورتجلسه مزد شورای عالی کار، اتفاق بیافتد .
وی با اشاره به وضعیت دستمزد کارگران و تورم افسار گسیخته بیش از 300 درصد بیان کرد: تنها قشری که در کشور و در دنیا به حقوق واقعی خود نزدیک نشده است جامعه کارگری ایران است و انتظار داریم دولت و حاکمیت با در نظر گرفتن شرایط کارفرمایان و مشکلات و موانع رفع تولید و زیر ساخت های تولید و مشکلاتی که سر راه تولیدکنندگان قرار دارد اقدامی عاجل در جهت نام جهش تولید که مورد تاکید رهبری می باشد صورت گیرد تا آنها بتوانند نسبت به پرداخت حقوق واقعی کارگران دچار چالش و مشکل نشوند .
وی تصریح کرد: کارفرمایان بر این امر واقف هستند که حقوق دریافتی کارگران به هیچ وجه جوابگوی زندگی آنها نیست و این امر باعث می گردد کارگر در کنار عدم امنیت شغلی و عدم تامین معیشت خانواده دچار استرس و نگرانی شده و بهره وری آن در مجموعه پایین آید و آمار حوادث در صنایع اوج گیرد.
میرزائی با بیان این که امروزه بدلیل پایین بودن دستمزد نسل جوان حاضر به اشتغال در صنایع نمی باشند، گفت: اغلب جوانان به دنبال شغل های کاذب رفته و امروز صنایع با کمبود نیروی انسانی مواجه است و این کمبود دلیلی بر صفر شدن بیکاری نیست بلکه بدلیل کاهش حقوق و دستمزد ، علاقه و اشتیاقی برای اشتغال در کارخانجات نمی باشد.
وی عدم توجه مسئولین کشور به مشکلات اصلی جامعه ی کارگری در بحث مسکن اشاره کرد و افزود:  خانه دار شدن برای جامعه کارگر از یک رویای دست نیافتنی بالاتر رفته   همان طوری که مسئولان معتقدند برای خانه دار شدن با حقوق فعلی باید انتظار 114 ساله کشید.
وی بیان کرد: اگر علاقه و عزمی جدی برای خانه دار شدن کارگر وجود دارد دولت و اداره راه و شهرسازی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، شهرستان ساوه را با برخورداری از زمین های مناسب  به عنوان یک شهر پایلوت انتخاب نمایند و شهرکی بنام کارگران با ایجاد تعاونی های مسکن کارگران و با کمک واحدهای صنعتی و آورده کارگران و دولت ایجاد نمایند.
دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه گفت: این اقدام می تواند اعتماد از دست رفته ی جامعه ی کارگری در ماههای پایانی را احیا کند زیرا کارگران در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از همراهترین قشر برای پیروزی دولت بوده اند و از یاران اصیل و همیشگی نظام و انقلاب و رهبری محسوب می شوند.

وی در بخشی دیگر از سخنانس با اشاره به تصمیم اخیر مجلس شورای اسلامی در رابطه با تک نرخی کردن ارز به ویژه حذف ارز 4200 تومانی گفت: این امر ضربه سنگینی به معاش کارگران خواهد زد و این تصمیم باعث بیکار شدن خیل عظیم کارگران خواهد شد. 
میرزائی افزود: اغلب کارخانه ها و مراکز تولیدی با افزایش بهای دلار دیگر قادر به تأمین مواد اولیه و نوسازی و بازسازی خطوط تولید نخواهند بود و اجبارا از فعالیت تولیدی بازمانده و سرمایه های خود را از عرصه تولید به عرصه تجاری بازرگانی و دلالی سوق خواهند داد.
وی اظهار کرد: نتیجه این تصمیم نادرست گریبان خانواده های کارگری را خواهد گرفت و احتمال بیکاری هزاران کارگر را در پی خواهد داشت ضمن اینکه ما نیز قبول داریم که سو استفاده های زیادی از ارز 4200 تومانی شده است .
میرزائی گفت: مجلس شورای اسلامی که وظیفه نظارتی بر عهده دارد میتواند با نظارت بیشتر و بهتر از ارز 4200 تومانی که در تهیه ارزاق و مایحتاج اولیه مردم نقش دارد محافظت کند. 
وی افزود: در غیر این صورت می بایستی یک افزایش حقوق بالای 500 درصدی برای جامعه کارگری را مدنظر قرار دهند.

انتهای پیام/


سایت منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا